O mnie

Mam na imię Monika i zajmuję się pracą twórczą z tkaniną. Jestem projektantką ubioru i miłośnikiem krawiectwa w duchu mindfulness.

Przeszłam długą drogę w poszukiwaniu samej siebie i swojej pasji. Dużo się nauczyłam w trakcie tej podróży. Teraz chcę się moim doświadczeniem podzielić z Wami.

Wycinałam, sklejałam, szyłam odkąd tylko sięgam pamięcią. Przekonana, że szycie to tylko przyjemne hobby, skończyłam całkiem poważne studia geograficzne na UJ i wylądowałam we frustrującej pracy biurowej. Chcąc zrekompensować zawodową frustrację i stresy życia codziennego zaczęłam szukać zagubionego ja w niedocenianym do tej pory hobby. Robiłam kursy szycia, kupowałam książki krawieckie, w końcu odważyłam się na szkołę projektowania ubioru. Dopiero wtedy odkryłam, że hobby może być równie dobrze sposobem na życie. Najpierw przez kilka lat pracowałam w firmie projektującej biżuterię artystyczną. Zawód złotnika, trudny i wymagający, nauczył mnie cierpliwości, skupienia i precyzji. Z czasem odkryłam, że to nie metale szlachetne, a tkanina najsilniej działają na moją wyobraźnię.

W 2012 razem z koleżanką ze studiów projektanckich, Kasią otworzyłam własną firmę w Krakowie – Szkołę szycia Slow Fashion Cafe. To był prawdziwy punkt zwrotny – bezpośrednia praca z ludźmi, przyjemność dzielenia się wiedzą i umiejętnościami, motywowanie i zarażanie pasją kursantów. Nie ma nic wspanialszego jak obserwowanie ludzi jak się rozwijają, znajdują swój własny głos i nierzadko zmieniają życie.

Zarządzanie coraz większą firmą ma także swoje ciemne strony – na przykład kiedy zamiast robić to co lubisz, zaczynasz zarządzać tym, co lubiłaś robić. W międzyczasie pojawiła się dwójka moich dzieci i pogodzenie wszystkich ról stało się prawdziwym wyzwaniem. Kiedy w 2019 roku żegnałam się z własną firmą, z wielkim smutkiem rozstawałam się ze wszystkimi wspaniałymi ludźmi, z którymi miałam przyjemność pracować. Jednocześnie wiedziałam, że muszę się zatrzymać. Usiąść na chwilę i zacząć oddychać. Zamiast zarządzać, znów zaczęłam szyć. Ponownie odkryłam siłę spokoju jaką daje praca własnych rąk. I tym chcę się z wami podzielić.

Od dwóch lat medytuję a swoje podejście do życia zmieniłam, opierając je na uważności myśli. Ukończyłam szkolenia z komunikacji empatycznej (metoda NVC Marshalla Rosenberga), wprowadzenie do terapii współczucia Compassion-focused therapy, (CFT), program redukcji stresu Mindfulness Na Stres oraz program redukcji stresu oparty na uważności Jina Kabat-Zinna MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction.

Mieszkając kilka lat w Niemczech i Holandii zaprzyjaźniłam się z wspaniałymi osobami z wielu krajów. Pomagałam przy kreatywnych projektach i uczyłam podstaw szycia. Odkryłam jedno – nie ważne skąd pochodzisz i jaka jest twoja sytuacja życiowa i zawodowa. Jeśli przytłaczają cię problemy, towarzyszy ci stres czy wypalenie zawodowe, praca własnych rąk działa jak terapia – wycisza, inspiruje, uszczęśliwia. I pomaga złapać dystans do życia

Z Craftfulness.pl rozpoczynam przygodę z Internetem – miejscem, gdzie nie istnieją bariery odległości, nie ogranicza nas pojemność sal czy ilość maszyn do szycia. Przy odrobinie wsparcia możecie rozwinąć skrzydła w swoim własnym domu, choćby był on w najodleglejszym zakątku naszego globu. W swoim własnym tempie. I niech to będzie tempo Slow Life.

O mnie

Nazywam się Monika Szumińska-Németh,

uczę ręcznego szycia w duchu mindfulness, powrotu do natury i dbania o balans w życiu codziennym.

Czytaj dalej >