Twórczy powrót do natury

Monika Szumińska-Németh
19 grudnia 2020

Jak to się dzieje, że często sami skazujemy się na przebywanie w otoczeniu, które odbiera nam siły? To nadmiar rzeczy i ich bylejakość wpływa na nasze samopoczucie. Życie w ciągłym pędzie i możliwość szybkiego zaspokajania każdej naszej potrzeby sprawia, że nasze domy i szafy są pełne przypadkowych przedmiotów. A gdyby tak nasze domy, zamiast bezładną zbieraniną, zapełnić tym co proste i harmonijne? Przy odrobinie chęci możemy stworzyć zdrową przestrzeń do życia nawet jeśli mieszkamy w centrum metropolii.

Więź z naturą jest w nas głęboko zakorzeniona.

Nie jesteśmy stworzeni do życia w zamkniętych pomieszczeniach. Jeśli nie możemy pozwolić sobie, na to by spędzać na świeżym powietrzu wystarczająco dużo czasu, zadbajmy o wprowadzenie do naszych domów jak najwięcej natury. Dom pełen naturalnych przedmiotów ma inną energię, a ubrania szyte z naturalnych materiałów dają ciału prawdziwy komfort i swobodę. Natura sama zwiększy nasze poczucie harmonii i równowagi. Ekologiczne podejście do urządzania wnętrz – drewniane meble, zielone rośliny, naturalne tkaniny a także rękodzieło pomogą stworzyć z domu przytulny azyl.

Piękne i użyteczne przedmioty z naturalnych materiałów możemy z łatwością wykonać sami. Możemy wykorzystać techniki, które już znamy lub spróbować nauczyć się czegoś nowego. Różne rodzaje ściegów pięknie się uzupełniają i dają ogromne możliwości twórcze. Większości z nich można się nauczyć w jedno popołudnie. Ważne by nie zakładać, że wszystko musi być idealne.

Cerowanie, łatanie i przerabianie, które dawniej było na porządku dziennym, dziś jest rzadkim przejawem świadomości ekologicznej. A przecież możemy tworzyć rzeczy, z których będziemy chcieli korzystać nawet wtedy, gdy wyblakną, przetrą się, czy wystrzępią. Znając podstawowe techniki bez problemu naprawimy to co ma dla nas znaczenie.

Zadbajmy o wprowadzenie do naszych domów jak najwięcej natury.

Len, bawełna, wełna czy jedwab, czyli tkaniny z włókien naturalnych, mają udowodniony pozytywny wpływ na nasz nastrój i zdrowie. Wiele badań potwierdziło wpływ tkanin na temperaturę ciała, ciśnienie krwi, czy poziom zmęczenia. Nauka wyraźnie pokazuje, że powinniśmy wymienić odzież syntetyczną na naturalną.

Zmieniajmy świat wspierając przedsięwzięcia, które są nam drogie i tworząc przedmioty własnymi rękami i pomysłowością.

Sztuczne tworzywa, które po wojnie były obietnicą lepszego świata, dziś niszczą naszą planetę. Na początek pozbądźmy się z szafy poliestru i akrylu. Nasze ciało zasługuje na więcej niż ubrania wykonane z plastiku. Świadomie sprawdzajmy metki. Nie kupujmy tandety produkowanej w najuboższych krajach świata, produkowanej przez fabryki zatruwające lokalne ekosystemy i wykonywanej przez nędznie opłacanych pracowników.

Używajmy materiałów przyjaznych dla naszej skóry i dla środowiska. Ich piękno i estetyka pozwoli nam stworzyć dom ciepły, przyjazny i naturalny.

O mnie

Nazywam się Monika Szumińska-Németh,

uczę ręcznego szycia w duchu mindfulness, powrotu do natury i dbania o balans w życiu codziennym.

Czytaj dalej >

0 komentarzy

Wyślij komentarz